noclegi zakopane logo
noclegi zakopane
noclegi zakopane

Pierwsza pomoc między szczytami – o czym należy pamiętać?

 

           W górach może nas spotkać wiele niespodziewanych i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji: od potknięcia na skałach przez zasłabnięcia, poparzenia słoneczne, a po całkowite zatrzymanie akcji serca, na przykład na skutek wycieńczenia organizmu.

 

      W naszym życiu niezwykle ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Nawet nie do końca umiejętne podjęcie jakichkolwiek czynności w oczekiwaniu na nadejście służb ratowniczych jest znacznie lepsze niż nie zrobienie niczego w sytuacji, gdy widzimy, że pomoc ewidentnie jest potrzebna. Ponadto, nieudzielenie pomocy, w sytuacji gdy jesteśmy świadkami jakiegoś zdarzenia, może być nie tylko tragiczne w skutkach dla poszkodowanego, ale również zakończyć się bardzo nieprzyjemnie dla nas, gdyż polskie prawo kara osoby, które zaniechały udzielenia pomocy. Kara może nawet sięgnąć trzech lat pozbawienia wolności. Dlatego przedstawiamy Wam podstawowe zasady postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. 


    Przede wszystkim, musimy pamiętać, aby w pierwszej kolejności zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Ktoś powiedział bardzo mądre słowa, o których powinniśmy sobie przypomnieć, zanim pozwolimy sobie na brawurę w udzielaniu pomocy. Te słowa brzmią: „Martwi bohaterowie nie ratują życia”. I dokładnie tak właśnie jest. Dlatego, jeśli istnieje ryzyko, że podczas ratowania drugiej osoby, sami narazimy się na niebezpieczeństwo, lepiej jest zaniechać czynności pierwszopomocowych. Dlaczego? Ponieważ w momencie, gdy coś nam się stanie, my również będziemy potrzebowali pomocy. W takiej sytuacji, zamiast pomóc innemu poszkodowanemu, odciągniemy uwagę służb ratowniczych od niego, ponieważ sami będziemy wymagali zaopatrzenia.


     Jeśli ocenimy sytuację i postanowimy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, postarajmy się na samym początku zadbać o to, aby nie był on wystawiony na dalsze niebezpieczeństwo. Tak więc, jeśli na przykład poszkodowany leży w miejscu, z którego mógłby się zsunąć, powinniśmy przetransportować w bardziej bezpieczne lub podtrzymywać go, aby zapobiec zsunięciu. Jednak jednocześnie musimy pamiętać, że jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że kręgosłup jest naruszony, lub wręcz uszkodzony, poszkodowanego nie należy ruszać! W wytycznych z zakresu pierwszej pomocy że ryzyko uszkodzenia kręgosłupa zakłada się w każdym przypadku upadku, nagłego uderzenia oraz szarpnięcia.


     Jeśli w miejscu wypadku nie jesteśmy sami, wykorzystajmy pomoc innych. Jednak należy pamiętać, że nawet w przypadku udzielania pierwszej pomocy przez kilka osób, tylko jedna osoba powinna zarządzać wykonywanymi czynnościami. Oznacza to, że jedna osoba decyduje o wezwaniu pomocy i podjęciu poszczególnych działań. Dodatkowo, osoba ta powinna wydawać jasne i zrozumiałe komunikaty skierowane do konkretnego człowieka. Tak więc nie mówimy: „niech ktoś wezwie ratowników”. Prawidłowo powinniśmy powiedzieć: „niech Pan wezwie ratowników”, wskazując jednocześnie jedną osobę. Taki sposób komunikacji pozwoli uniknąć chaosu i paniki, o które w sytuacjach niebezpiecznych nie jest wcale trudno.


     Wzywając pomoc, w pierwszej kolejności podajmy dyżurnemu informację, gdzie dokładnie się znajdujemy. Dlaczego jest to tak ważne, aby zacząć od tej wiadomości? Ponieważ może nam się rozładować bateria w telefonie, możemy stracić zasięg albo może zdarzyć się mnóstwo innych rzeczy, które uniemożliwią nam prowadzenie dalszej rozmowy. Jednak najważniejsza informacja będzie już przekazana i ratownikom uda się nas odszukać. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać poszkodowanego samego, aż do przybycia ratowników i, co bardzo istotne, przejęcia przez nich czynności. Oznacza to, że jeśli na przykład wykonujemy masaż klatki piersiowej, to przerywamy go dopiero, gdy ratownik położy ręce na poszkodowanym, a nie od razu po zobaczeniu ratowników.